הסמרתון הוא מרתון אופני הרים מדברי עתיר סינגלים לצוותים (זוגות רוכבים) שחוגג ב-2019 את שנתו החמישית. ממירוץ בן שני שלבים עם 100 משתתפים ב-2015, הסמרתון צמח, גדל והשתדרג ואנחנו גאים השנה להציג סמרתון מלא של פרולוג + 3 סטייג'ים מלאים, שניים מתוכם מעגליים ושניים בפורמט Point To Point, שמתחילים באזור הנגב ומכתש רמון, ומסתיימים באזור באר אורה והרי אילת. חידוש נוסף ל-2019 הוא הפיכת הסמרתון המלא למירוץ מוכר של UCI, איגוד האופניים הבינלאומי.

כל אלו מייעדים את הסמרתון לרוכבות ולרוכבי שטח מנוסים וקשוחים, שיכולים להתמודד עם 4 ימי רכיבה מדבריים ומפרקים ותנאי שטח לא פשוטים. העומדים באתגר יזכו לשחרור מפנק בכפר הרוכבים, עם אוכל טעים, בירות, שייקים, מוסיקה והאווירה המיוחדת של כפר הרוכבים של הסמרתון, ששמו יצא למרחוק.

רכיבת מדבר היא רכיבה ייחודית, עם מאפיינים שונים מהרכיבה ברשת הסינגלטרקים הקרובה למקום מגוריך. במדבר אתה עשוי לפגוש תנאי חום קשים במהלך היום גם באמצע החורף, ועדיין לקלף שכבת כפור מהאוהל שלך בלילה. מיעוט עצים, צמחייה וצל, לצד מקטעים חוליים ומדורדרים. עליות שנדמה שאינן נגמרות, ודרכי ג׳יפים אינסופיות, זרועות חריצים מהשטפון האחרון או אבנים רעות וחדות שיפרקו לך את הגב והידיים וינסו לחורר לך את הצמיג.
אבל ההתמודדות עם התנאים הקיצוניים האלו מתגמלת. אחרי כל עלייה מפרכת ובסיום כל דרך ג׳יפים מפרקת יפתיע אותך פרס בדמות סינגלים זורמים עם אחיזה מושלמת, חלקם עוצבו במשך מאות שנים על ידי שיירות גמלים שהובילו סחורות לים האדום, וחלקם תוכננו ונבנו בעשור הנוכחי על ידי רוכבי אופניים עבור רוכבי אופניים. 
בארבעת ימי הסמרתון תרכוב במקטעים ללא קליטה סלולרית, ללא כבישים סלולים, ללא קווי חשמל ובלי אף יישוב בכל כיוון אליו תסתכל. זהו בדיוק המקום בו האופי הקשוח והלא-מתפשר של המדבר הופך את השהייה והרכיבה בו למשהו אחר, משהו טרסצנדנטאלי, משהו רוחני.
הניתוק המוחלט, המרחבים העצומים וחסרי ההפרעות המודרניות, כל אלו מחזירים אותך לאחור לתקופות קדומות. כל מה שעלול להפוך לבעייתי אם העניינים משתבשים, הוא בדיוק מה שהופך את חוויית הרכיבה לנדירה וממלאת, וגורם לרוכבים בכל העולם לצאת מגדרם כדי לארגן לעצמם חופשת רכיבה מדברית.

הסמרתון מציע לכם ״חופשת רכיבה מדברית״ בסגנון אחר... הנראטיב שלה הוא תחרות, אבל דאגנו מראש לתת לכם את מיטב המסלולים והסינגלים שיש למדבר הישראלי להציע, והקפדנו שהאורך והמשך שלהם לא יגזלו מכם את כל שעות האור, כדי שיהיה לכם מספיק זמן להתפנן בכיף עם חבריכם לרכיבה בנוהל apres-ride משוחרר.  סביב האגם של פארק תמנע הקמנו כפר רוכבים מושקע, אותנטי ומפנק, בו תוכלו להתאושש גם בראש וגם בגוף, ולספוג את אווירת המדבר הקסומה בליבו של אחד המקומות הכי יפים בארץ ישראל.
בארבעת ימי הסמרתון לא תצטרכו לדאוג לכלום. לא לניווט בדרכי המדבר, לא לתדלוק מים ומזון בלב הישימון, לא לחילוץ חס וחלילה, לא לתיעוד בתמונות ובוידאו, לא למכונאי מלווה ולא לתכנית אומנותית בערב שבת. כל ההקפצות, הארוחות, תחנות הרענון, התמיכה הטכנית, הלינה ואפילו הבירה הראשונה על קו הסיום כלולות בהשתתפות באירוע - אתם צריכים רק להביא את אופניכם ואת עצמכם.

תחרות האופניים תנוהל ברמה הגבוהה ביותר על פי תקנות ה-U.C.I. ואיגוד האופניים בישראל, עם מדידת זמנים מקצועית, סימון מדוקדק בשטח, שופטים ומרשלים (בקרי בטיחות) מקצועיים, צוותים רפואיים, רכבי ניהול, חילוץ וטיפול, תחנות רענון בשטח עם מים, משקה איזוטוני, פירות יבשים, חטיפים וג׳לים, תחנות תמיכה טכנית של SHIMANO ISRAEL בשטח ובכפר הרוכבים וכמובן צוות צילום ותיעוד מקצועי.

הסמרתון המלא הוא מרתון זוגות באופני הרים, Team Race, כלומר כולם מתחרים בו בצוותים של שני רוכבים. למי שזה קונספט חדש עבורו, מדובר על זינוק יחד, רכיבה יחד כזוג, עצירה בתחנות התדלוק או בעת תפעול תקלות יחד, וחציית קו הסיום ביחד. הזמן והדירוג לכל צוות הוא משותף – אין דירוג אינדיבידואלי בתחרות.
הקטגוריות השונות הן של מין או גיל בלבד (קטגורית הגיל נקבעת עפ"י הרוכב הצעיר מהשניים). הקטגוריות:

  • זוגות נשים
  • זוגות מעורבים
  • זוגות גברים (עד 39)
  • זוגות מאסטרס 40+
  • זוגות גרנד מאסטרס 50+

מזנקים ביחד מסיימים ביחד.

כדי לזכות במדליית FINISHER יש לרכוב את כל המסלולים מתחילת הפרולוג ועד סיום הסטייג' הרביעי ולעמוד בזמני הגג (Cut Off Times) שיפורסמו בתקנון.

הזינוק לפרולוג הוא לכל זוג רוכבים בנפרד בהפרשים של דקה זה מזה, עפ"י רשימת זינוק שתפורסם לאחר סגירת ההרשמה לאירוע. הזינוקים לסטייג'ים הבאים יהיו בבוקסות נפרדות (boxes) על בסיס התוצאות היומיות ורשימות הזינוק שיפורסמו בכל ערב.

בטקס הסיום היומי שייערך בכל ערב, יוכרזו המנצחים היומיים והמובילים היומיים בדירוג המצטבר בכל קטגוריה.

תחרות המיני סמרתון והמירוצים החד-יומיים המלאים בחמישי ובשבת גם הם בפורמט של מרתון זוגות, עם אותן קטגוריות גיל של הסמרתון המלא.
לתחרות המיני-סמרתון טקס סיום אחד בלבד, לאחר שני ימי התחרות, בו יוכרזו המנצחים הכלליים בדירוג המצטבר בכל קטגוריה.

המירוץ באורך בינוני בשבת הוא תחרות אינדיבידואלית (לרוכבות ורוכבים בודדים). תקנון התחרות וקטגוריות הגיל יעודכנו בהמשך.